Koloseum (Colosseo)

Koloseum. Najbardziej rozpoznawalna budowla Rzymu – symbol wiecznego miasta. To starożytny amfiteatr, nazywany również Amfiteatrem Flawiuszów. Koloseum znajduje się w centralnej części miasta tuż obok Forum Romanum.

Koloseum powstało w II połowie I wieku ne – )pomiędzy 70 a 80 r. naszej ery). Budowla ma 188 metrów długości, 156 m. szerokości oraz prawie 50 m wysokości. Jeśli chodzi o jego pojemność to w zależności od źródła wynosiła ona od 40 do 80 tys. widzów. Arena służyła do rozgrywania walk gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta oraz rozgrywania bitew morskich, tzw naumachii – oczywiście po zalaniu areny wodą. Ostatnie igrzyska odbyły się w Koloseum w 528r. – później obiekt służył m.in. jako zamek warowny, cmentarz oraz miejsce kultu religijnego – obecnie w Wielki Piątek odprawiana jest Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża.

Od 2007r. Koloseum jest jednym z tzw. nowych 7 cudów świata.

Wstęp do Koloseum jest płatny – można kupić bilet łączony do Koloseum, Forum Romanum na Palatyn lub skorzystać z kart ROMA PASS lub ROMA ARCHEOLOGIA CARD.

!

Jeśli chcecie wejść do Koloseum bez kolejki (a można trafić na spore kolejki, zwłaszcza w sezonie) to można to zrobić posiadając kartę ROMA PASS lub ROMA ARCHEOLOGIA CARD.

Godziny otwarcia:

W zależności od pory roku od 8:30 rano do 16:30 (zima) / 19:15 (lato).

Ceny biletów:

Bilet łączony Koloseum, Forum Romanum, Palatyn  dorośli 25-65 lat – 12EUR, ulgowy 18-25 lat 7,50EUR, bezpłatny dla osób < 18 lat i > 65 lat – konieczny dowód tożsamości.

Dojazd:

Metro, linia B, stacja Colosseo.

Rekomendowany czas pobytu:

1-2 godziny

Adres, kontakt:

Piazza del Colosseo.
Telefon: 0039 06 39967700

http://archeoroma.beniculturali.it/siti-archeologici/colosseo

 

 

Post a Reply