Metro w Rzymie

Metro.

 

 

Rzymskie metro jest jednym z najmniej rozległych systemów w dużych miastach europejskich. 2 linie A i B krzyżujące się na stacji Roma Termini (jest również główny dworzec kolejowy) oraz wciąż powstająca trzecia linia C to stanowczo za mało jak na tak duże miasto. Metro kursuje od 5:30 do 23:30, natomiast w piątki i w soboty do 1:30 w nocy.

W Rzymie funkcjonuje zintegrowany system komunikacji miejskiej – co oznacza, że możemy korzystać z metra, pociągów miejskich, autobusów oraz tramwajów używają 1 biletu. Co dosyć zaskakujące dla osób odwiedzających Wieczne Miasto po raz pierwszy środki transportu publicznego kursują bez rozkładu jazdy (poza pociągami – te mają rozkład) – tzn., jak przyjedzie to będzie. Częściowo można to wytłumaczyć korkami w mieście oraz nieprzebranymi tłumami turystów, którzy mogą opóźnić dowolny środek transportu, ale to chyba w największym stopniu wynik dosyć lekkiego podejścia „południowców” do pojęcia czasu i punktualności.

Ceny biletów:
- bilet jednorazowy 1,50 EUR – ważny 100 minut od momentu skasowania,
- bilet 24-godzinny 7,00 EUR,
- bilet 48-godzinny 12,50 EUR,
- bilet 72-godzinny 18,00 EUR,
- bilet tygodniowy 24,00 EUR – ważny do północy 7 dnia od skasowania.

Metro daje możliwość szybkiego i bezkolizyjnego przemieszczania się, ale zwykle jest bardzo zatłoczone i jak inne środki komunikacji miejskiej kursuje z nikomu nie znaną częstotliwością i bez rozkładu jazdy. Metrem dotrzemy w większość najważniejszych miejsc Rzymu – do Koloseum (stacja Colosseo) , na Plac Św. Piotra (stacja Ottaviano) i do Muzeów Watykańskich (Cipro), na plac Hiszpański (Spagna) oraz w pobliże Fontanny Di Trevi (Barberini).
Bilety kupimy oczywiście bez problemu w automacie. Ponieważ liczba dostępnych rodzajów biletów jest mocno ograniczona to zakup nie stanowi większego problemu – jak widać na zdjęciu mamy do dyspozycji menu w 5 językach (w tym angielski).
 Bilet należy  kasować za każdym razem podczas wchodzenia do metra – w przeciwnym razie nie otworzą się bramki.
Jeśli zamierzamy korzystać często z metra i będziemy w Rzymie kilka dni to warto zadbać aby nasz bilet (pewnie 3-dniowy lub tygodniowy) nie zużył się fizycznie zbyt szybko – bo wówczas nie wejdziemy na peron.

Post a Reply