Muzea Watykańskie (Musei Vaticani)

Muzea Watykańskie to chyba najważniejszy i najpopularniejszy obiekt muzealny Rzymu. Świadczą o tym choćby baaaardzo długie kolejki do wejścia – często, aby wejść do środka trzeba postać 2-3 godziny! Rocznie Muzea Watykańskie odwiedza około 5 milionów zwiedzających.

Musei Vaticani to olbrzymia kolekcja dzieł sztuki – zajmuje kilkadziesiąt sal. Znajdziemy tu nie tylko eksponaty w formie znanej z innych muzeów (obrazy, rzeźby, ceramika, przedmioty kultu i obrządku religijnego) ale również słynne freski Michałą Anioła oraz Rafaella.

Nazwa Muzea Watykańskie (liczba mnoga) ma związek z faktem, iż Musei Vaticani to kilka muzeów fundowanych już od XVI wieku przez kolejnych papieży. Najbardziej znaną z 54 sal jest Kaplica Sykstyńska – powstała ona w obecnym kształcie w latach 1477 – 1541r. kiedy to na zlecenie papieży Sykstusa IV, Juliusza II oraz Klemensa  VII artyści z Toskanii i Umbrii oraz Michał Anioł ozdobili ściany i sufit kaplicy swoim freskami. Za największe arcydzieło uznawane są Sad Ostateczny i Stworzenie Adama – freski autorstwa Michała Anioła. Kaplica Sykstyńska to obecnie miejsce, w którym odbywa się konklawe – to tu kardynałowie wybierali obrali Karola Wojtyłę na papieża Jana Pawła II czy Jorge Bergoglio na papieża Franciszka.

Największe dzieła jakie możemy podziwiać to obrazy Leonardo da Vinci, Gioto, Caravaggio oraz Rafaella. Słynne są również stanze (apartamenty watykańskie) ozdobione freskami Rafaella i jego uczniów. Mamy również polski akcent – w Sali Sobieskiego możemy zobaczyć obraz Jana Matejki – Sobieski pod Wiedniem.

!

Jeśli chcecie wejść do Muzeów Watykańskich bez kolejki (a można trafić na spore kolejki, zwłaszcza w sezonie) to można to zrobić kupując bilet przez Internet - http://biglietteriamusei.vatican.va

Godziny otwarcia:

Od 9:00 do 18:00 (kasy do 16:00). Niedziele od 9:00 do 14:00.

Ceny biletów:

Bilet normalny 16 EUR, ulgowy (dzieci 6-18 lat) 8 EUR. W niedziele (oprócz ostatniej niedzieli miesiąca) wstęp wolny od 9:00 do 12:30.

Dojazd:

Metro, linia A, stacja Ottaviano lub Cipro.

Tramwaj – lina 19 Piazza del Risorgimento

Rekomendowany czas pobytu:

2-4 godziny

Adres, kontakt:

Viale Vaticano, Rzym.
Telefon: 0039 669884676

Internet: http://mv.vatican.va

 

Post a Reply