Plac i Bazylika Św. Piotra

Plac Świętego Piotra to drugie po Koloseum miejsce, które należy obowiązkowo odwiedzić będąc w Rzymie. W zasadzie należałoby napisać „będąc w Watykanie” – ponieważ Plac i Bazylika są oczywiście na terenie Watykanu, który jest odrębnym państwem – najmniejszym na świecie, ma bowiem zaledwie 0,44 tys m2 powierzchni.

Plac Świętego Piotra otacza kolumnada zaprojektowana przez Berniniego i zbudowana w latach 1656-1667. Na szczycie kolumnady znajdują się posągi 140 świętych. W centrum Placu znajduje się jeden z 13 obelisków egipskich. Ma on prawie 40 metrów wysokości i pochodzi z XIII w. pne – obelisk zdobił dawniej cyrk Nerona. Plac zdobią również 2 fontanny.

Zgodnie z tradycją na miejscu śmierci i pochówku Św. Piotra- pierwszego z następców Chrystusa, stoi Bazylika Św. Piotra. Została ona wybudowana w latach 1506-1626, a wśród jej budowniczych i architektów są takie znakomitości jak Bramanti, Rafael czy Michał Anioł. Bazylika powstała na miejscu, w którym już w 324r. cesarz Konstantyn zbudował pierwszą świątynię. Bazylika Św. Piotra jest drugą co do wielkości świątynią na świecie – ma ok. 23 tys. m2 powierzchni.

Wewnątrz Bazyliki znajduje się wiele arcydzieł – m.in. barokowy baldachim w części centralnej (projekt Berniniego), XIII wieczna figura Św. Piotra (projekt diCambio), czy wykonana w 1498r. przez Michała Anioła Pieta. Z polskich akcentów mamy oczywiście kaplice, w której umieszczone jest ciało Papieża-Polaka Jana Pawła II – znajdują się tu ławki, zwykle pełne modlących się wiernych. W bazylice znajduje się również figura Marii Klementyny Sobieskiej – wnuczku króla Polski Jana III.

Pod Bazyliką znajdują się Groty Watykańskie – tam spoczywają papieże, widoczne jest również miejsce pochówku i sarkofag Św. Piotra. Natomiast dla osób z dobrą kondycją, które chcą zobaczyć piękną panoramę Rzymu polecamy wejście na kopułę Bazyliki.

!

Jeśli zamierzasz odwiedzić Plac podczas nabożeństwa Anioł Pański w niedzielę – warto przyjechać ok. 1 godz. wcześniej, aby uniknąć tłoku w metrze i zająć dobre miejsce.

Zwykle do Bazyliki oczekuje długa kolejka turystów – jednak zwykle porusza się ona szybko i czas oczekiwania w „ogonku” nie przekracza 30 minut.

Adres:

Piazza San Pietro

Ceny biletów:

Plac i Bazylika bezpłatnie. Wstęp na kopułę (piękny widok na Rzym, czynna od 8 do 17 lub 18) 5 EUR (551 schodów) lub 7 EUR (część windą i 320 schodów).

Dojazd:

Metro – linia A, stacja Ottaviano. Tramwaj linii 19, przystanek końcowy Risorgimento-San Pietro. Autobusy linii 23, 271, 982 przystanek San Pietro – Porta Angelica oraz 34, 40 Traspontina – Conziliazione oraz 46, 64, 98, 571, 881, 916 Cavalleggeri.

Godziny otwarcia:

Bazylika 7:00-18:30 (październik – marzec) 7:00 – 19:00 (kwiecień – wrzesień). Kopuła odpowiednio od 8:00 do 17:00 lub 18:00

Rekomendowany czas pobytu:

2-4 godziny

 

 

Post a Reply